„Ogólnie można o dywizie (łączniku) powiedzieć, że łączy on wyrazy w całości” – czytamy w „Słowniku interpunkcyjnym”. Znajdziemy więc ten znak na przykład w słowach esy-floresy, hocki-klocki, cud-dziewica.
„Dywiz. Pismo katolaickie” zajmuje się łączeniem – najchętniej rzeczy przeciwstawnych, czyli sferą paradoksów. Wyczynia wspomniane esy-floresy, wprowadzając w ruch takie pojęcia, jak religia-zabawa, afirmacja-wiara-seks, śmiech-Kościół, w ich rotacji i najdziwniejszych układach znajdując radosne napięcie i drżenie przedsmaku tajemnicy.
Z entuzjazmu nie wiemy: klękać czy skakać, kiedy napotykamy na fragment książki Paula Evdokimova: „Widzisz, gdybyś umiał bawić się z Bogiem, byłoby to największe osiągnięcie ludzkości. Wszyscy traktują Boga tak bardzo poważnie, że czynią Go śmiertelnie nudnym… Baw się z Bogiem, synu. Bóg jest najlepszym towarzyszem zabaw…” („Życie duchowe w mieście”). Słowa te śniliśmy od dawna, ale budzący nas powiadali: nie ma i nie było, są tylko koszałki-opałki, niby-oświecony, mosiężno-żelazny i jeszcze biało-czerwony.
„Dywiz” w to nie uwierzył. Poszukuje więc miejsc do zabawy, nieustannie wierci się, wdrapuje, rozgląda i pyta. A słysząc odpowiedzi, najczęściej zanosi się śmiechem. Czasami jednak poważnieje. To wtedy, gdy za ucho chwyci go misterium. Wpatruje się wtedy w ciemność, przeciera oczy, maca za ręką tego Innego i szuka źródła dziwnego światła, które błyska z miejsc najmniej spodziewanych.
Potrząśnięty, przypomina sobie, że obiecał łączyć nie tylko pojęcia, ale także ludzi. Zwykle cytuje wtedy Tomasza Budzyńskiego: „Chce mi się cieszyć, śmiać, pić wódkę, palić papierosy, tańczyć, spraszać gości, siedzieć z nimi i opowiadać dowcipy – bo Chrystus zmartwychwstał!”.
W mediach o Dywizie:
- „Tygodnik Powszechny”, artykuł „Katolaicy”
- „Pressje”
- O Dywizie w radiowej Czwórce mówią Ewa Karabin i Ewa Kiedio
- „Kontakt” 21/2012, rozmowa z Ewą Karabin i Ewą Kiedio (s. 92-95)
- Radio Wnet – rozmowa o Dywizie z Ewą Karabin i Michałem Buczkiem
- „Uważam Rze”: Adrian Sinkowski, „Wiara na koszulkach”
- „Tygodnik Powszechny”: Piotr Żyłka, „To idzie młodość”
- „Wprost”: Marcin Dzierżanowski, „Jesteśmy Kościołem”
- „Czas Serca” 2013, nr 6: Łukasz Kuśmierz, „Katonet”
- „Wprost” 2014, nr 38: Paulina Socha-Jakubowska, „Katohipsterzy”